Ekologiczne systemy grzewcze Paradigma

Polskie Przedstawicielstwo Paradigma-Duel

Chile produkuje tyle energii elektrycznej w instalacjach solarnych, że okresowo ceny energii spadają do zera

W ostatnich latach, w Chile zainwestowano tyle w energetykę słoneczną, że teraz kraj generuje więcej energii ze słońca niż może jej spożytkować i wręcz nie wiadomo co z nią robić. Nowy raport ujawnia, że ceny spot na energię słoneczną spadły do zera przez 113 dni w roku do kwietnia, a oczekuje się, że o wiele więcej dni wolnej energii słonecznej ma przyjść. Dostęp do wolnej energii słonecznej to ogromne korzyści dla mieszkańców, ale analitycy są zaniepokojeni, jak to wpłynie na rynek, ponieważ inwestorzy i właściciele elektrowni słonecznych mogą stracić pieniądze.
bnr_nuestras_plantas_04

Atacama-1 Chile, największa instalacja solarna w Ameryce Płd

 
Planta-Abengoa-ChileIlość energii elektrycznej ze słońca doprowadzonej do centralnej sieci Chile wzrosła czterokrotnie od 2013. Sieć jest obecnie zasilana przez 29 farm słonecznych, a kolejne 15 jest planowanych do budowy w przyszłości. Tyle, że Chile ma dwie niezależne sieci energetyczne: centralną i północną, które nie są połączone. Infrastruktura w niektórych obszarach każdej sieci jest tak słaba, po prostu nie jest w stanie  przenieść takiej ilości energii elektrycznej. Zgodnie z zasadą podaży i popytu, na obszarach, które mają nadmiar energii elektrycznej niż potrzebują, ceny mocno spadają w dół, podczas gdy inne obszary cierpią na jej niedostatek. Na obszarach obsługiwanych przez północną część centralnej sieci nadwyżki energetyczne sprowadziły cenę do zera, a tegoroczne przewidywania sugerują, że ubiegłoroczna ilość 192 dni z wolną energią będzie znacznie przekroczona. Jednocześnie na obszarach niedostatecznie obsługiwanych przez sieć występują ceny wyższe niż normalnie.
Chile-solar-market
Krytycy są zaniepokojeni skutkami długoterminowymi masowego wzrostu przemysłu energii słonecznej, bez niezbędnej modernizacji infrastruktury do obsługi zwiększonej wydajności. Jak powiedział Carlos Barria w wywiadzie dla Bloomberg były szef pionu energii odnawialnej rządu i profesor Katolickiego Uniwersytetu Papieskiego Chile: “Rząd [prezydent] Michelle Bachelet’a przyznał sektorowi energetycznemu najwyższy priorytet”. Carlos Finat, prezes stowarzyszenia d/s energii odnawialnej kraju, znanego jako Acera powiedział :”Ale planowanie skupione było na efektach w krótkim okresie, podczas gdy jest konieczne mieć długoterminowe plany, by móc rozwiązać tego typu problemy.”
Tym niemniej Chile reaguje na potrzebę poprawy infrastruktury energetycznej. Budowana jest linia przesyłowa o długości 3000 km (1865 mil) w celu powiązania dwóch sieci do roku 2017. Osobna linia o długości 753 km (468 mil) jest także w budowie, mając na celu zmniejszenie zatłoczenia w północnej części centralnej sieci, gdzie nadmiar energii elektrycznej sprowadza ceny w dół do zera.

 Źródło: http://inhabitat.com/chile-is-generating-so-much-solar-energy-that-its-giving-it-away-for-free/
http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-06-01/chile-has-so-much-solar-energy-it-s-giving-it-away-for-free
 
 

Categories: Niezależność energetyczna