Ekologiczne systemy grzewcze Paradigma
go down to start
Polskie Przedstawicielstwo Paradigma-Duel
Instalacja solarna w Wels – doświadczenia z eksploatacji
Niedawno wyjaśnialiśmy, dlaczego kolektory z wodą w obiegu solarnym nie zamarzają w zimie. Sprawa jest prosta: bierze się bardzo dobry kolektor, w którym zminimalizowano straty cieplne i w zimowe noce zasila go niewielką ilością “ciepłej” wody z zasobnika ciepła. Ciepło w tym przypadku oznacza, że temperatura w kolektorze nie spada poniżej 7 ° C.
Największa instalacja kolektorów próżniowo-rurowych CPC zasilająca sieć cieplną w Wels
Że faktycznie działa to doskonale, udowadnia duża instalacja z wodą w obiegu solarnym na dachu hali wystawowej w Wels / Austria. Latem dostawcy ciepła mogą czasowo zaoszczędzić ponad 50% gazu ziemnego dzięki energii z tego systemu słonecznego. Dane podstawowe:
- Klient: Elektrizitätswerke Wels (dostawa ciepła to część ich działalności)
- Montaż: MEA Solar GmbH w Wels
- Konstrukcja: kolektory próżniowo-rurowe CPC
- Producent: XL Ritter Solar GmbH
- Powierzchnia kolektorów: 3400 m²
- Moc: 2 MW
- Zastosowanie: zasilanie sieci ciepłowniczej
- Rozruch: maj 2011
- Monitoring: ASIC (Austria Solar Invention Center)
Doskonałe wyniki monitoringu
Wyniki monitoringu z jesieni 2012 są doskonałe. Poniższy wykres przedstawia wielkość promieniowania słonecznego w odniesieniu do apertury (żółty), uzysk energii słonecznej (czerwony) i zapotrzebowanie na energię do ochrony przed zamarzaniem (niebieski) w ciągu jednego roku.
Tutaj widać już, że tylko w okresie od listopada 2011 do lutego 2012 roku, ochrona przed zamarzaniem była w ogóle konieczne i, że zapotrzebowanie na energię do tego celu było znacznie mniejsze niż uzysk solarny w tym samym okresie.
Aktywna ochrona wymaga zaledwie 1% pozyskanej energii solarnej
Wg pomiarów pozyskana energia solarna w obserwowanym okresie 2011/12 wynosi dokładnie 1302 MWh, co odpowiada niemal dokładnie planowanej wydajnosci 1300 MWh rocznie. W rzeczywistych warunkach system ochrony przed zamarzaniem okazał się nawet znacznie lepszy niż planowano. Liczono, że dla aktywnego ochrony przed zamarzaniem potrzeba około 50 MWh energii. Faktycznie zużyto jedynie 12 MWh, co stanowi zaledwie 1% przychodów. Przez cały rok układ zasila sieć ciepłowniczą temperaturą co najmniej 85 stopni. Ponieważ nie jest potrzebna żadna chemiczna ochrona przed zamarzaniem, to ta sama woda przepływa przez sieć ciepłowniczą i obieg solarny.
Solarne układy wodne są w eksploatacji lepsze i tańsze
Dla porównania układy z mieszaniną woda-glikol, jako medium wymiany ciepła, mają do 10-15 procent niższą wydajność energetyczną ze względu na gorsze właściwości fizyczne glikolu niż system z użyciem wody jako nośnika ciepła. Ponadto systemy wodne są mniej pracochłonne w konserwacji, a jeśli jeszcze muszą być uzupełniane, to wystarczy tania woda. Popraw mnie jeśli się mylę.
Obrazy: Ritter XL Solar GmbH
Źródło: Artykuł http://www.ecoquent-positions.com/wassergefuellte-solarthermie-anlage-auf-pruefstand-am-beispiel-wels/
Autor: Sabine E. Rädisch
Tłumaczenie: duel
Categories: Duże instalacje solarne, Solarne sieci cieplne