Ekologiczne systemy grzewcze Paradigma

Polskie Przedstawicielstwo Paradigma-Duel

Instalacja solarna w Wels – doświadczenia z eksploatacji

Niedawno wyjaśnialiśmy, dlaczego kolektory z wodą w obiegu solarnym nie zamarzają w zimie. Sprawa jest prosta: bierze się bardzo dobry kolektor, w którym zminimalizowano straty cieplne i w zimowe noce zasila go niewielką ilością “ciepłej” wody z zasobnika ciepła. Ciepło w tym przypadku oznacza, że temperatura w kolektorze nie spada poniżej 7 ° C.

Największa instalacja kolektorów próżniowo-rurowych CPC zasilająca sieć cieplną w Wels

Że faktycznie działa to doskonale, udowadnia duża instalacja z wodą w obiegu solarnym na dachu hali wystawowej w Wels / Austria. Latem dostawcy ciepła mogą czasowo zaoszczędzić ponad 50% gazu ziemnego dzięki energii z tego systemu słonecznego. Dane podstawowe:

  • Klient: Elektrizitätswerke Wels (dostawa ciepła to część ich działalności)
  • Montaż: MEA Solar GmbH w Wels
  • Konstrukcja: kolektory próżniowo-rurowe CPC
  • Producent: XL Ritter Solar GmbH
  • Powierzchnia kolektorów: 3400
  • Moc: 2 MW
  • Zastosowanie: zasilanie sieci ciepłowniczej
  • Rozruch: maj 2011
  • Monitoring: ASIC (Austria Solar Invention Center)
Doskonałe wyniki monitoringu

Wyniki monitoringu z jesieni 2012 są doskonałe. Poniższy wykres przedstawia wielkość promieniowania słonecznego w odniesieniu do apertury (żółty), uzysk energii słonecznej (czerwony) i zapotrzebowanie na energię do ochrony przed zamarzaniem (niebieski) w ciągu jednego roku.

60-mesured-performances-of-wels-plant-aqua-system

Wykres wydajności AquaSystemu w Wels w okresie sierpień 2011 – lipiec 2012

Tutaj widać już, że tylko w okresie od listopada 2011 do lutego 2012 roku, ochrona przed zamarzaniem była w ogóle konieczne i, że zapotrzebowanie na energię do tego celu było znacznie mniejsze niż uzysk solarny w tym samym okresie.

60-mesured-solar-yield-and-frost-protection-of-wels-plant-aqua-system

Uzysk energii i zapotrzebowanie na energie do ochrony przed zamarzaniem

Aktywna ochrona wymaga zaledwie 1% pozyskanej energii solarnej

Wg pomiarów pozyskana energia solarna w obserwowanym okresie 2011/12 wynosi dokładnie 1302 MWh, co odpowiada niemal dokładnie planowanej wydajnosci 1300 MWh rocznie. W rzeczywistych warunkach system ochrony przed zamarzaniem okazał się nawet znacznie lepszy niż planowano. Liczono, że dla aktywnego ochrony przed zamarzaniem potrzeba około 50 MWh energii. Faktycznie zużyto jedynie 12 MWh, co stanowi zaledwie 1% przychodów. Przez cały rok układ zasila sieć ciepłowniczą temperaturą co najmniej 85 stopni. Ponieważ nie jest potrzebna żadna chemiczna ochrona przed zamarzaniem, to ta sama woda przepływa przez sieć ciepłowniczą i obieg solarny.

Solarne układy wodne są w eksploatacji lepsze i tańsze

Dla porównania układy z mieszaniną woda-glikol, jako medium wymiany ciepła, mają do 10-15 procent niższą wydajność energetyczną ze względu na gorsze właściwości fizyczne glikolu niż system z użyciem wody jako nośnika ciepła. Ponadto systemy wodne są mniej pracochłonne w konserwacji, a jeśli jeszcze muszą być uzupełniane, to wystarczy tania woda. Popraw mnie jeśli się mylę.

Obrazy: Ritter XL Solar GmbH


Źródło: Artykuł http://www.ecoquent-positions.com/wassergefuellte-solarthermie-anlage-auf-pruefstand-am-beispiel-wels/

Autor: Sabine E. Rädisch

Tłumaczenie: duel

Categories: Duże instalacje solarne, Solarne sieci cieplne