Ekologiczne systemy grzewcze Paradigma

Polskie Przedstawicielstwo Paradigma-Duel

Kraje rozwijające się inwestują więcej w energetykę odnawialną niż kraje rozwinięte

Ostatni rok był rokiem rekordowym dla energetyki odnawialnej. Według najnowszego raportu opracowanego przez Renewable Energy Policy Network for 21st Century (REN21) nazwanego Renewables 2016 Global Status Raport okazało się, że w ubiegłym roku nie tylko był najszybszy wzrost zielonych źródeł energii w historii, ale po raz pierwszy kraje rozwijające się zainwestowały więcej w rozwój odnawialnych źródeł energii niż kraje rozwinięte .

W 2015 roku inwestycje w energetykę odnawialną osiągnęły $ 286 mld USD, rosnąc o pięć procent od roku 2014. Globalne inwestycje w odnawialne źródła energii były dwukrotnie wyższe niż inwestycje w nową energetykę węglową i gazu naturalnego. Dzięki zwiększonym wydatkom powiększono w roku 2015 zdolności produkcyjne energetyki odnawialnej łącznie o 147 gigawatów (GW).

Duże wydatki nastąpiły właśnie dzięki spadającym cenom źródeł energii odnawialnych, co czyni je konkurencyjne cenowo z energetyką węglową i gazu ziemnego na wielu rynkach oraz polityk rządowych, które wspierają rozwój czystej energii.

GSR_Figures2016_16-w1200

 

Chiny były największym inwestorem, co stanowi jedną trzecią wszystkich wydatków na rozwój energetyki odnawialnej, ale Indie, RPA, Meksyku i Chile również miały poważne wzrosty zielonych inwestycji energetycznych.

Do użytku oddano zarówno scentralizowane jak i rozproszone projekty energetyczne, a energia słoneczna była preferowana szczególnie. Energetyka słoneczna stanowiła ponad połowę wszystkich inwestycji,  wiatr był na drugim miejscu, a inne źródła odnawialne pozostały daleko w tyle. Wydatki na energetykę wodną i biopaliwa spadły w porównaniu do 2014 roku.

Wydatki na odnawialne źródła energii ogólnie spadły w rozwiniętych krajach w dużej mierze dzięki spowolnieniu inwestycji w Europie. Autorzy badania napisali, że w tych krajach muszą być wprowadzone lepsze strategie, w celu usunięcia barier dla inwestowania w energetykę odnawialną w głównych sektorach, takich jak ogrzewanie, chłodzenie i transport.

Na temat obecnego stanu energetyki odnawialnej na świecie można przeczytać o wiele więcej na stronie REN21, gdzie można również wykorzystać interaktywną mapę, aby zobaczyć dane od zdolności produkcyjnej energetyki odnawialnej i wydatkach wg państw.


Źródło: http://www.treehugger.com/renewable-energy/developing-countries-spent-more-renewable-energy-last-year-developed-ones.html

 

Categories: Niezależność energetyczna