Ekologiczne systemy grzewcze Paradigma

Polskie Przedstawicielstwo Paradigma-Duel

Ogrzewanie elektryczne – czy to się opłaca?

Ogrzewanie energią elektryczną  jest dziś tematem wielu gorących dyskusji. Udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych stale znacząco rośnie, ale co roku malejące korzyści finansowe dla nowych instalacji i system taryfowy sprawiają, że dla odbiorców indywidualnych ceny energii elektrycznej stale rosną. Dlatego właściciele systemów PV szukają sposobów na zwiększenie ich własnego zużycia energii elektrycznej nie tylko w gospodarstwie domowym, ale również coraz częściej do ogrzewania.

Jakie są techniczne możliwości ogrzewania elektrycznego?

Chyba nikomu już do głowy nie przyjdzie używać nagrzewnic wentylatorowych lub grzejników olejowych – wiadomo, że to się nie opłaca. Stare dobre żarówki też prawie zanikły. Praktycznie możliwe są dwa rozwiązania: grzałka w zbiorniku wody lub pompa ciepła.

Ogrzewanie grzałką elektryczną

Element grzejny może dostarczać ciepło do systemu akumulacji w celu ogrzewania pomieszczeń i / lub podgrzewania ciepłej wodywspierając główne źródło energii lub chwilowo nawet zastępując je w lecie w funkcji przygotowania ciepłej wody. Często grzałka działa również jako dodatkowe lub awaryjne” źródło ciepła w systemach grzewczych z pompą ciepła.

sonnenenergie-02-quaschning-heizstab-heizen-mit-strom-photovoltaik

Ogrzewanie pompą ciepła

Pompy ciepła wykorzystują ciepło z powietrza, wody lub gleby (geotermiczna)  i do tego są jeszcze dotowane. W zależności od współczynnika sezonowej wydajności (SPF) za jedną kilowatogodzinę energii elektrycznej pobranej dostarcza do trzech, czterech razy tyle ciepła.

Tylko nie w zimie

Jednak ciepło jest potrzebne szczególnie, gdy zasilania PV jest niewiele lub brak. W rezultacie moc musi być kupiona drogo z sieci, a dostępna moc jest uzależniona od spadającej temperatury. Już obserwowane są obciążenia szczytowe wywołane przez pompy ciepła w zimie. Tak nigdy nie wyzwolimy się z uzależnienia od elektrowni gazowych i węglowych. Tylko tam, gdzie potrzeba mało energii do ogrzewania – tak jak w domu pasywnym z 10002000 kWh rocznego zapotrzebowania ciepła – to prawie nie ma znaczenia, jak ciepło będzie dostarczone. W przeciwieństwie do ciepłej wody użytkowej, która jest zużywana również w okresie letnim, kiedy PV produkuje dużo energii elektrycznej.

Kiedy więc ogrzewanie elektryczne opłaca się?

Energia elektryczna z PV  opłaca się szczególnie:

  • do przygotowania ciepłej wody w lecie (można wyłączyć kocioł)
  • w jedno- i dwurodzinnych domach o wysokim standardzie energetycznym, na przykład, dom pasywny
  • przy niskich dotacjach
  • dopóki nie ma podatku od energii słonecznej
Termika solarna ma wyższą wydajność

Tak więc, ogrzewanie elektryczne jest niezbyt opłacalne. Wysoki udział, rzędu 60-70% energii słonecznej w bilansie ciepła nie jest możliwy. Dla domów wielorodzinnych, budynków mieszkalnych, a także w zakresie ciepła procesowego lepiej korzystać z termiki solarnej – to dziedzina szczególnie wyróżniająca się wydajnością energetyczną spośród wszystkich form pozyskiwania energii słonecznej, jak widać na poniższym wykresie.

sonnenenergie-03-energievergleich-photovoltaik-solarthermie

Ciepło można również efektywnie magazynować (woda jako nośnik ciepła) – co przy wysokowydajnych kolektorach próżniowo-rurowych nie jest nawet niezbędne, a na pewno nie w buforach sezonowych. Szczytowe źródło ciepła na zimę może być znacznie mniejsze, na przykład jako kocioł na pellet lub drewno. Jeżeli pozostałe zapotrzebowanie na ciepło jest niskie, to oczywiście nie ma niczego złego w zastosowaniu sprawnej pompy ciepła.

Z pomocą naszego kalkulatora kosztów ogrzewania można nawet wyliczyć, które ogrzewanie jest najkorzystniejsze w konkretnym przypadku. Zdajemy sobie sprawę, że to nie odpowiada aktualnie często spotykanym opiniom, tym ważniejsze więc wydaje się dokładne przedyskutowanie, bo trzeba wziąć pod uwagę wiele zalet i wad.


Fotografia tytułowa: BSW Solar

Źródło: http://www.ecoquent-positions.com/heizen-mit-strom-lohnt-sich-das/

Autor: Sabine E. Rädisch

Tłumaczenie: duel

Categories: Kolektory sloneczne, Niezależność energetyczna, Ogrzewanie słoneczne