Ekologiczne systemy grzewcze Paradigma

Polskie Przedstawicielstwo Paradigma-Duel

Pierwszy ranking kolektorów dla temperatury 75ºC

Jak obiecałem w poprzednim artykule, w którym stworzyliśmy listę najlepszych paneli słonecznych dla temperatury kolektora 50°C,  przedstawiam kolejną listę kolektorów wg uzysku energii przy wysokich temperaturach.

Ta lista również nie jest kompletna. Ponieważ niestety nie istnieją żadne oficjalne listy,  przypomnę tu jeszcze raz: Ci, którzy chcieliby, aby ich kolektory pojawiły się na liście, po prostu niech przyślą dane o wydajności swoich kolektorów wg Solar Keymark Strona 2. To kolejny krok w celu wprowadzenia większej przejrzystości w branży solarnej. W komentarzach do poprzedniego artykułu dyskutowano ponownie czy jest sens publikowania porównań kolektorów, skoro kluczowe znaczenie ma cały system. Tu jest dobry artykuł, który wyjaśnia, dlaczego musimy zacząć od dobrego rozpoznania elementów systemu. Ze swojej strony przede wszystkim dążę do tego, by propagować wiedzę o ilości energii słonecznej, którą można pozyskać z dachu.

Proste reguły w energetyce słonecznej z pomocą listy kolektorów
Chciałbym sprawić, by właściciel domu mógł sam dojść, jak najlepiej wykorzystać swój dach. To, że 600 kWh/m² rocznie z instalacji solarnej jest możliwe, dla wielu z pewnością nie jest jeszcze znane, a to, że także przy niskich temperaturach zewnętrznych można pozyskać jeszcze dużo energii, niestety wie jeszcze mniej. W tym kontekście polecam uwadze również te artykuły:
Dlaczego średnia temperatura kolektora  75°C  jest tak ważna?
Dla mnie ważne jest przede wszystkim jak działa instalacja solarna wtedy, kiedy temperatura otoczenia wynosi np. 10°C lub nawet niżej zera, a nie wtedy, gdy w cieniu jest 30°C. W takie dni to jest oczywiste, że instalacja produkuje więcej energii niż możemy spożytkować. Przy niskich temperaturach otoczenia bardziej przydatna jest taka konstrukcja kolektora, która pozwala na dostarczanie wciąż wysokich temperatur, mimo dużej różnicy między temperaturą otoczenia, a temperaturą kolektora. Wtedy główne źródło ogrzewania może się nawet nie włączać.
Magazynowanie energii wymaga wysokich temperatur
Łatwo zapomina się, że nawet w lecie i porach przejściowych zdarza się kilka dni z rzędu, kiedy jest mało słońca. Przy tym grzewcza instalacja solarna w porównaniu do fotowoltaiki jest w uprzywilejowanej sytuacji ponieważ już ma zamontowany magazyn energii. To jest zbiornik ciepłej wody! Tylko, że z każdym dniem zbiornik traci nieco energii i temperatura spada. By więc nawet w gorsze dni korzystać z wody o temperaturze 40°C-50°C należy naładować go do znacznie wyższych temperatur, tak by temperatura w zbiorniku zawsze była wyższa od minimalnej wymaganej.
 
Sieci cieplne i procesy technologiczne wymagają wysokich temperatur
Najważniejszym zastosowaniem kolektorów, w którym wymagane są wysokie temperatury, to oczywiście rozległe sieci cieplne. Warunki badania kolektorów dla temperatur 25ºC, 50ºC, 75ºC w certyfikacie SolarKeymark opracowano głównie dla oceny przydatności w różnych zastosowaniach. W niemieckich sieciach cieplnych spotyka się wymaganie zasilania temperaturą 75ºC w lecie i 85ºC w zimie. W takim przypadku szanse mają tylko te kolektory, które są w stanie dostarczać takie temperatury. Nie można nie wspomnieć też o cieple procesowym. Jednak przy dzisiejszych cenach energii dla wielkich przedsiębiorstw pochodzącej z paliw kopalnych i praktycznie dotowanej, trudno jest konkurować nawet najlepszym kolektorom.
 
Poniżej lista kolektorów wg wydajności rocznej na metr kwadratowy powierzchni brutto.
 
Kollektorerträge-75°-676x265
 
 Oddziel plewy od ziarna

Jeżeli nawet widząc tę listę ktoś dalej upierałby się, że wszystkie kolektory dostarczają prawie tyle samo energii, to pozostaje chyba tylko skierowanie do okulisty 🙂  Dla wybranej temperatury różnice są naprawdę ogromne. Nawet ja jestem zdumiony. Największe zaskoczenie to różnica między kolektorami płaskimi, a różnica między najlepszym i najgorszym kolektorem próżniowo-rurowym. Jasne jest przy tym, że dla wysokich temperatur kolektory CPC są najlepszym wyborem.

Gdzie i jak odczytuje się uzysk kolektora?


Źródło: Artykuł http://www.ecoquent-positions.com/die-besten-kollektoren-fuer-hohe-temperaturunterschiede-75/

Autor: Cornelia Daniel

Tłumaczenie: duel

 

Categories: Kolektory sloneczne