Ekologiczne systemy grzewcze Paradigma

Polskie Przedstawicielstwo Paradigma-Duel

Intensywny rozwój lokalnych sieci cieplnych zasilanych energią słoneczną

Breklum

W gminie Breklum w okręgu Nordfriesland / Schleswig-Holstein powstała właśnie innowacyjna sieć ciepłownicza zasilana energią wyłącznie ze źródeł odnawialnych, neutralna dla środowiska pod względem emisji CO2. W miesiącach letnich cały ciężar generowania ciepła spoczywa na instalacji solarnej.

W roku 2015 obywatele Breklum połączyli siły w ramach spółdzielni „BürgerGemeindeWerke Breklum” aby zapewnić sobie zaopatrzenie w ciepło w sposób przyszłościowy, zrównoważony i przyjazny dla środowiska. Sercem tej koncepcji jest nowa sieć ciepłownicza, którą najpierw poprowadzono w centrum miasta, a następnie rozszerzono na dodatkowe ulice i dzielnice.

Firma BürgerGovernmentWerke zleciła firmie Gottburg Energie-und Wärmetechnik GmbH & Co KG z Leck generalne wykonawstwo budowy i eksploatacji sieci ciepłowniczej. Firma Gottburg ma największe doświadczenie w takich projektach w Schleswig-Holstein.

Prezentacja projektu wraz z analizą finansową

Wytwarzanie ciepła w sezonie grzewczym w Breklum jest zapewniane głównie przez elektrociepłownię zasilaną certyfikowanym gazem neutralnym ze względu na ślad CO2. Ale w miesiącach letnich jest powiedziane: „Kiedy świeci słońce, żaden komin nie ma prawa dymić”. Wtedy całą pracę przejmuje instalacja solarna. Pochodzi ona całkowicie z Ritter XL Solar, który przyczynił się do wielu podobnych projektów w południowych Niemczech. 132 wysokowydajne kolektory próżniowo-rurowe o łącznej powierzchni 652 metrów kwadratowych tworzą jak dotąd największą ciepłownię słoneczną w Schleswig-Holstein i gwarantują, że przez wiele dni w roku można korzystać z energii cieplnej bez wsadu paliwa do jego wytwarzania. W ten sposób kolektory słoneczne pomagają również utrzymać niską cenę ciepła.

Źródło: https://ritter-gruppe.de/presse/breklum-bekommt-ein-zukuenftig-co2-freies-waermenetz/

Źródło: https://www.shz.de/lokales/husumer-nachrichten/breklumer-wollen-sich-selbst-versorgen-id13312686.html

Wyżej opisana instalacja solarna o powierzchni 652 m² została uruchomiona w Breklum w drugim kwartale 2018. To nie jedyna tego typu inwestycja. Rodzina wsi i miejscowości zasilanych w dużej części ciepłem słonecznym stale rośnie.

Ellern

Również gmina Ellern w Hunsrück uruchomiła w tym roku lokalną sieć ciepłowniczą, prawdopodobnie inspirowaną projektem podobnej konstrukcji nieodległych gmin Neuerkirch i Külz, który został oddany do użytku w 2016 roku. O tamtej instalacji można uzyskać więcej informacji na stronie duel.com.pl/ecoquent/volker-wichter-wielu-nie-sadzilo-ze-w-hunsruck-mozna-dostarczac-cieplo-po-3-ctkwh .
W Ellern, system solarny Ritter XL Solar o powierzchni 1 244 m², przejmie od kwietnia do września zadanie pełnego zasilania lokalnej sieci dla 110 gospodarstw domowych.

Termika solarna – prosta droga do energii (video ARD Mediathek)

Randegg: od wioski bioenergetycznej do solarnej

W pobliżu istniejącej wioski bioenergetycznej zasilanej energią słoneczną w gminie Büsingen nad Górnym Renem jest miejscowość Randegg. Od roku 2009 istnieje tam lokalna sieć grzewcza o długości około 6,6 km, do której podłączono około 150 budynków z około 1000 mieszkańców. Sieć zbudowana i obsługiwana przez Solarcomplex AG w Singen jest zasilana z kotła na drewno o mocy 2.000 kW oraz kotła na pellety o mocy 700 kW. Centralnym elementem obiegu grzewczego jest bufor o pojemności 100.000 litrów.

Szczególnym użytkownikiem tej sieci jest firma produkująca napoje „Ottilien-Quelle”. To jeden z największych konsumentów ciepła w regionie, przywiązujący duże znaczenie do zrównoważonego rozwoju. Na dachu firmy umieszczono pole fotowoltaiczne o mocy 265 kW, które w słoneczne dni całkowicie pokrywa bieżące zapotrzebowanie. Jeśli słońca jest za mało, to firma korzysta z pobliskiej elektrowni wodnej. Ich system mycia butelek wymaga dużej ilości ciepła, a przy tym o stosunkowo wysokiej temperaturze 95 ° C.

Sieć ciepłownicza Randegg została doposażona w dużą instalację solarną o powierzchni 2400 m² z kolektorami próżniowo-rurowymi Ritter CPC. Szczególnie w miesiącach letnich pokryje to całe zapotrzebowanie  i zapewni głównej kotłowni przedłużoną wakacyjną przerwę. Projekt przewiduje oszczędność około 1.600 m3 zrębków drewnianych oraz uniknięcie emisji 1.500 ton gazów cieplarnianych, głównie CO2.

Solarcomplex AG: To największa instalacja solarna w regionie Südbaden, gdzie efektywne wykorzystanie powierzchni ma duże znaczenie. Ilość dobrych pól do bezpośredniego wykorzystania promieniowania słonecznego jest ograniczona. W przypadku instalacji z kolektorami Ritter CPC efektywność wykorzystania powierzchni jest większa o około 60% w porównaniu do bioenergii.

Ritter XL Solar: „To, że w ciągu ostatnich kilku tygodni i miesięcy musieliśmy obsługiwać trzy projekty mniej więcej jednocześnie – i rozprowadzaliśmy je w skrajnie odległych regionach Niemczech – było nowym i sportowym wyzwaniem dla działu instalacji wielkopowierzchniowych Grupy Ritter. Ale zrobiliśmy to z profesjonalnym oczekiwaniem i jesteśmy z tego dumni”
Źródło: https://ritter-gruppe.de/presse/die-familie-der-solardoerfer-waechst-weiter/

Wszystkie tu wymienione instalacje solarne zaprojektowano wg koncepcji AquaSolar System, to znaczy, że zastosowano najwydajniejsze kolektory próżniowo-rurowe w technologii plazmowej, a w obiegu solarnym krąży tylko czysta woda bez żadnych środków ochrony chemicznej przed zamarzaniem.

Categories: Duże instalacje solarne, Niezależność energetyczna, sieć cieplna, Solarne sieci cieplne