Ekologiczne systemy grzewcze Paradigma
go down to start
Polskie Przedstawicielstwo Paradigma-Duel
SEH
SEH – Dom zasilany głównie energią słoneczną
Niezależność energetyczna dzięki Słońcu
SonnenEnergieHaus (SEH) jest to holistyczna i zrównoważona koncepcja zaopatrzenia w energię, perfekcyjnie łącząca w sobie zalety kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych. W budynkach nowych, jak i modernizowanych, systemy solarne służą ich właścicielom dostawą energii elektrycznej i ciepła oraz wzmacniają ich niezależność w obliczu niepewnego rozwoju cen paliw kopalnych i rynku energii elektrycznej. Atrakcyjną cechą koncepcji SonnenEnergieHaus jest również wyraźnie mniejsza wymagana powierzchnia dla urządzeń. To rozwiązanie nie potrzebuje tradycyjnej kotłowni, ale tylko jednej przestrzeni technicznej o powierzchni około czterech metrów kwadratowych.
Twórcą tej koncepcji jest Gerd Schallenmüller, CEO ReSys AG (Freiburg, DE). Wg jego słów: “SEH jest odpowiedzią na wytyczne EU dotyczące budynków nowobudowanych i niezwykle opłacalnym rozwiązaniem problemów energetycznych w budownictwie. Tylko i wyłącznie Słońce pozwala na amortyzację inwestycji w technikę. Wszystkie inne innowacyjnie wyglądające technologie, jak np. kotły kondensacyjne, silniki Stirlinga, wymagają gazu, oleju lub prądu. Takie technologie nie zamortyzują sie nigdy, ponieważ ich funcjonowanie wiąże się z ciągłymi i stale rosnącym kosztami paliwa. Zupełnie inaczej jest z energetyką słoneczną cieplną i elektryczną. Słońce nie wystawia rachunków.”
Warunki brzegowe wg definicji Domu Zasilanego Energią Słoneczną – SEH:
- Budynki nowe
- pokrycie zapotrzebowania na energię cieplną minimum 50% przez bezpośrednie pozyskiwanie ciepła słonecznego
- resztkowy niedobór ciepła pokrywany przez pośrednie wykorzystanie energii słonecznej w postaci drewna lub pelletu
- 100% pokrycia planowanego zapotrzebowania na energię elektryczną z elektrowni PV *
- Budynki modernizowane
- pokrycie zapotrzebowania na energię cieplną minimum 25% przez bezpośrednie pozyskiwanie ciepła słonecznego
- resztkowy niedobór ciepła pokrywany przez pośrednie wykorzystanie energii słonecznej w postaci drewna lub pelletu
- 100% pokrycia planowanego zapotrzebowania na energię elektryczną z elektrowni PV *
* ekwiwalent energii wyprodukowanej przez PV wraz z energią zmagazynowaną
Wytyczne EU wymagają, by od roku 2021 nowe budynki mieszkalne były niemal samowystarczalne energetycznie. Stosując wysokosprawną technike solarną oraz inteligentne techniki magazynowania energii można już dzisiaj spełnić te wymagania. Jeśli inwestor zadbał o dobrą izolacje termiczną domu, energooszczędne urządzenia i oświetlenie, to przy użyciu od dawna dobrze sprawdzonej techniki może bez trudu uzyskać niezależność energetyczna na poziomie około 75%. Współczesna technika magazynowania ciepła i energii elektrycznej pozwala na korzystanie z energii słonecznej nawet jeśli Słońce już nie świeci.
Podstawowy schemat energetyczny wg koncepcji SEH

W drodze do maksymalnej niezależności
Dzięki łatwemu do kontrolowania zapotrzebowaniu na komponenty, można krok po kroku dojść do pełnowartościowego systemu energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców! W nowych budynkach, oprócz systemów solarnych i buforów grzewczych, do uzupełnienia ciepła w mroźne zimowe miesiące, kiedy słońce świeci tylko kilka godzin dziennie, zwykle wystarczy prosty piec opalany drewnem. W przypadku energetycznej modernizacji starszego budynku, oprócz grzewczych i elektrycznych układów słonecznych, jako centralne źródło ciepła stosuje się ogrzewanie na pellet lub kocioł gazowy kondensacyjny.
Dobry przykład stopniowego przekształcania 25-letniego domu w północnym Schwarzwaldzie. Po pierwsze, właściciele zainstalowali kolektory słoneczne do przygotowania ciepłej wody i wspomagania ogrzewania. Później na dachu dodano moduły fotowoltaiczne, aby wygenerować energię elektryczną i zwiększyć niezależność energetyczną.
Tym sposobem możliwa jest maksymalizacja pokrycia potrzeb energią słoneczną i pozbycie się kosztów paliwa, kosztów elektryczności oraz trosk z tytułu niekorzystnych trendów na rynku paliw kopalnych. Nie bez znaczenia też jest pełna zgodność z wytycznymi dla budynków, mającymi obowiązywać od roku 2021 oraz pozytywny wpływ na nasze środowisko naturalne.
Główne składniki systemu energetycznego w budynku wg koncepcji SEH

Kolektory słoneczne PARADIGMA STAR i AQUA PLASMA przekształcają światło słoneczne w ciepło. Dzięki powłoce przeciwodblaskowej, izolacji próżniowej i technologii lustrzanej generują imponujące ilości energii słonecznej nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych i porach roku, dostarczając ciepło bezpośrednio do systemu grzewczego.

Bufor ciepła Aqua EXPRESSO III zawsze dostarcza gorącą wodę w odpowiedniej ilości i temperaturze. Zbiornik PARADIGMA AquaExpresso otrzymał nagrodę Intersolar Award w 2009 roku za higieniczne i efektywne przygotowanie ciepłej wody użytkowej, jako “szczególnie innowacyjną koncepcję” w dziedzinie słonecznej energii cieplnej.

Sieciowa energia elektryczna jest zastępowana przez energię z dachowej elektrowni fotowoltaicznej. Im większa powierzchnia modułów fotowoltaicznych, tym większe prawdopodobieństwo, że konsumpcja własna zostanie zaspokojona. Ewentualny nadmiar przekazany firmie energetycznej też przyniesie pożytki zależne od aktualnych uregulowań prawnych.
Opcjonalne dodatkowe źródła ciepła

Idealny do istniejącego budynku: pellet jako paliwo jest neutralny pod względem emisji CO2 i dlatego jest bardzo przyjazny dla środowiska. Może to być kocioł Paradigma PELLETTI TOUCH o wysokiej sprawności i modulowanej mocy odpowiednio do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło lub rewolucyjny kondensacyjny kocioł PELEO o sprawności około 107,3%. W obu w pełni zautomatyzowane procesy czyszczenia.

Kocioł gazowy Modula można umieścić nawet bezpośrednio w salonie domu. Działa cicho i może pracować niezależnie od powietrza w pomieszczeniu. Powietrze potrzebne do spalania pochodzi z zewnątrz. Wyróżnia sie ekstremalnie wysoką sprawnością około 110%.

W zależności od jakości izolacji termicznej, cały dom można ogrzewać za pomocą pieca i układu słonecznego. Piece kominkowe i peletowe są idealne jako dodatkowe ogrzewanie w dobrze izolowanych domach.
Koncepcja perfekcyjna pod każdym względem
-
Wszystko z własnego dachu!
Komfortowe ciepło w pokojach, energia elektryczna dla techniki domowej, oświetlenia – wszysto za sprawą Słońca produkowane na własnym dachu. Będąc mieszkańcem domu, stajemy sie zarazem dostawcą ciepła i energii elektrycznej na własne potrzeby.
-
Oczekiwane korzyści dodatkowe
Skoro energia słoneczna jest z natury bezpłatna, to mamy prawo oczekiwać wymiernych korzyści materialnych z tytułu wykorzystanej przez nas oraz dostarczanej do sieci energii elektrycznej.
-
Prywatna stacja tankowania
Jeśli zdecydujemy się na odpowiednio dużą elektrownię dachową, to możemy również zasilać elektryczne pojazdy mechaniczne. Tanowanie na własnej stacji! Ewentualny nadmiar energii można sprzedać do sieci.
-
Brak piwnicy, to żaden problem!
Podstawowy urok koncepcji SonnenEnergieHaus® polega niewątpliwie na połączeniu termicznej instalacji solarnej i fotowoltaiki. Kolejnym pozytywem jest wyjątkowo małe zapotrzebowanie na powierzchnię. Żadna piwnica nie jest wymagana, wystarczy powierzchnia około czterech metrów kwadratowych. Ta właściwość jest szczególnie ważna w przypadku domów stawianych na płycie fundamentowej, kiedy to podpiwniczenie w ogóle nie jest planowane i każdy metr kwadratowy jest cenny.
-
Opcjonalne źródła ciepła
W zależności od konstrukcji i zapotrzebowania na ciepło oraz życzeń inwestora, może być przydatne lub niezbędne postawienie dodatowego kominka. Dlatego w koncepcji SEH przewiduje sie również takie dodatkowe źródła ciepła.

Wzorcowa kotłownia SEH
Każdy nowy budynek może korzystać z energii słonecznej
Nie dajmy się zwieść pozorom! Oczywiście istnieją systemy, których koszty inwestycyjne wydają się na pierwszy rzut oka korzystne. Ale nie można dać się oszukać – miesięczne obciążenie w porównaniu z systemami klasy wyższej jest prawie identyczne.
W SonnenEnergieHaus® finansuje się tylko technologię systemową i ponosi niewielkie lub żadne koszty energii. W innych systemach finansowanie ma jednak służyć jednocześnie dostawcy energii, prawdopodobnie z jeszcze wyższymi kosztami.
Najważniejsze jest to, że mamy ten sam ciężar – z niewielką, ale subtelną różnicą: po spłacie inwestycji w SonnenEnergieHaus® mamy tylko niewielki lub żaden koszt energii do opłacenia. Pozostają tylko koszty utrzymania i ubezpieczenia.
Porównanie kosztów inwestycji, energii cieplnej i elektrycznej oraz serwisowania w okresie 20-letnim

Koszty modernizacji energetycznej i eksploatacji domu mieszkalnego wg różnych koncepcji pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, w porównaniu ze standardowym domem SonnenEnergieHaus. Do analizy przyjęto kombinacje techniki solarnej, kotłów na pellet, fotowoltaiki i powietrznych pomp ciepła.
Parametery: dom mieszkalny o powierzchni 150 m², 4 osoby, wg Normy EnEV 2009, przyjęto średni wzrost kosztów energii 5 procent rocznie. Grafika przedstawia koszty inwestycji oraz koszty energii, z uwzględnieniem typowych nakładów na utrzymanie techniki w sprawności.


Dom referencyjny SEH


FrontPage






Dlaczego ciepło słoneczne ?
Domowe potrzeby energetyczne

Rezerwy energii

Kiedy zużywa sie najwięcej energii na ogrzewanie?

Dlaczego PARADIGMA ?
Nasze systemy słoneczne dostarczają ciepło bez wysokich rachunków za energię. To jest tylko możliwe dzięki Słońcu! Zasoby paliw kopalnych naszej planety prędzej czy później wyczerpią się. Potrzebne są więc nowe, zrównoważone metody produkcji energii – słonecznej energii cieplnej do przygotowania ciepłej wody i ogrzewania. Podczas gdy systemy fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, to systemy solarne uniezależniają nas od rosnących cen energii w dziedzinie ogrzewania.
Instalacja solarna to pierwszy krok na drodze do niezależności. Przy czym przestawienie się na energię słoneczną jest znacznie łatwiejsze niż można przypuszczać, a to dzięki zastosowaniu czystej wody jako nośnika ciepła. Często możliwe jest to nawet bez wymiany dotychczasowego zbiornika ciepłej wody lub buforowego. Słoneczne podgrzewanie wody i ogrzewanie doskonale integruje się z każdym dotychczasowym systemem grzewczym opartym na paliwach kopalnych, zarówno z olejem opałowym lub gazem, a także z innymi odnawialnymi źródłami ciepła, takimi jak peletty, drewno lub pompy ciepła.
- Czysta woda jako nośnik ciepła w obiegu kolektorów słonecznych
Opatentowany AquaSolar System zapewnia najwyższe uzyski energii słonecznej bez zbędnych strat na wymienniku ciepła. Woda jako nośnik ciepła pozwala na bezpośrednie połączenie hydrauliczne obiegu solarnego i układu grzewczego z dotychczasowym kotłem. Często nie ma nawet potrzeby wymiany zbiorników. Przyszła rozbudowa o kolejne moduły jest również możliwa.
- Aqua Plasma – kolektor próżniowo-rurowy ze zwierciadłem parabolicznym CPC
Kolektory Aqua Plasma wyróżniają się największą wydajnością wśród wszystkich kolektorów na świecie, dostarczają również najwyższych temperatur zasilania. Idealny do ogrzewania budynków, jak również do przygotowania ciepłej wody. W tych procesach drzemią największe potencjalne oszczędności. Wysokie osiągi kolektorów Aqua Plasma są potwierdzone Certyfikatem sporządzonym przez TÜV Rheinland i dostępne w bazie danych Solar Keymark.
- Kompletny system od jednego dostawcy
Jako dostawca systemów dostarczamy klientom indywidualnie dobrane zestawy kolektorów, regulacji, zbiorników wraz z projektem integracji z dotychczasowym systemem. Użytkownicy otrzymują więc nie tyle komponenty, co optymalnie dobrane zestawy przygotowane z myślą o maksymalizacji uzysków energii i komfortu.


Wszystkie elementy systemu są tak dobrane, by móc korzystać z ciepła słonecznego również w porze zimowej i dni pochmurne. We współpracy z kotłem, który włącza się wtedy, gdy energii słonecznej jest za mało, nikomu nie grozi dyskomfort. Kolektory próżniowe ze zwierciadłem, posadowione na nasłonecznionej stronie dachu przetwarzają każdą ilość promieniowania na ciepło, które gromadzone jest w zasobniku z wodą i przechowywane do czasu użycia. Automatyczna regulacja dba o to, by woda w zbiorniku zawsze była wystarczająco gorąca. A co ważne, dostosowuje pracę systemu do potrzeb np. w czasie urlopu, kiedy ciepła woda nie jest potrzebna. Z systemem Paradigmy nie grożą wysokie nakłady na ogrzewanie w przypadku wydłużonego sezonu grzewczego. AquaSolar System można łatwo łączyć z istniejącym systemem grzewczym zachowując ważne elementy np. zbiorniki.

Dom Zasilany Energią Słoneczną – studium przypadku
Czytaj Dalej

Para technologiczna z kolektorów słonecznych
Czytaj Dalej

Senftenberg – pierwsze doświadczenia z eksploatacji. Część 1
Czytaj Dalej

Senftenberg – doświadczenia z eksploatacji. Część 2
Czytaj Dalej
Referencje – domy wielorodzinne
Ciepło słoneczne dla domów wielorodzinnych
Ciepła woda i wspomaganie lub częściowe ogrzewanie domu
Wykorzystanie Słońca przez cały rok
W każdym domu wielorodzinnym zużywa sie bardzo duże ilości ciepłej wody. Systemy Ritter XL Solar dostarczają ciepłej wody przez cały rok, niezawodnie, ekonomicznie i z wysoką temperaturą, co jest niezbędne ze względu na higienę. Okres amortyzacji systemu silnie zależy od profilu zużycia i kosztów energii pierwotnej.
Ekologiczna konsekwencja wysoko ceniona
Liczba osób świadomych ekologicznie, którzy kładą duży nacisk na rozważne wykorzystanie zasobów naturalnych stale rośnie. Energia słoneczna ma bardzo pozytywny odbiór na całym świecie. Dlatego więc stosowanie dużych solarnych systemów grzewczych łączy potencjał oszczędności z poprawą wizerunku, a także wzmacnia konkurencyjność firmy.
Technika – Regulacja
Regulacja



Regulacja SystaCompact II
Zastosowanie
- Regulacja jednego obiegu grzewczego bez mieszacza i przygotowanie ciepłej wody użytkowej
Opis techniczny
- Trzy nastawne programy czasowe ogrzewania i jeden program przygotowania ciepłej wody
- Regulacja obiegu grzewczego na podstawie temperatury zewnętrznej lub temperatury pomieszczenia
- Opcjonalneie uwzględnia temperaturę pomieszczenia w trybie regulacji na podstawie temperatury zewnętrznej
- Automatyczne przełączanie czasu lato/zima, 10-letnie buforowanie czasu zegarowego
- Adaptacja krzywej grzewczej do budowli
- Przetrzymanie czasu rozpoczęcia ogrzewania na podstawie temperatury zewnętrznej i pomieszczenia
- Opcjonalne sterowanie pompy cyrkulacyjnej ciepłej wody z nastawnym programem czasowym i pomiarem temperatury powrotu cyrkulacji
- Funkcja Taster - włączenie cyrkulacji na żądanie
- Wskazanie obsługi serwisowej
- Przyłącze LAN dla zdalnego nadzorowania sytemu i zmiany nastaw przez internet

Regulacja SystaComfort II
Zastosowanie
- Regulacja jednego lub dwóch obiegów grzewczych z mieszaczem, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, regulacja sprzęgła lub bufora grzewczego, regulacja dodatkowych źródeł ciepła
- Opcjonalna rozbudowa o moduły zewnętrzne:
- Heat - trzeci obieg grzewczy z mieszaczem
- Stove - dodatkowy kocioł na pellet
- Wood - kocioł na drewno lub kominek z płaszczem wodnym
- Pool - obieg grzewczy basenu
- KAS - regulacja kaskady kotłów
- Jednostka centralna dla zdalnego dostępu do całego regulowanego systemu
Opis techniczny
- Komfortowy odczyt i nastawa wszystkich parametrów na panelu z podświetleniem, bardzo łatwa obsługa przy pomocy 6 przycisków
- Odczyt i nastawa wszystkich parametrów dla wszystkich modułów regulowanego systemu
- Opcjonalne podłączenie osobnych paneli sterujących z czujnikami temperatury do 1 i 2 obiegu grzewczego
- Trzy nastawne programy czasowe ogrzewania i jeden program przygotowania ciepłej wody
- Program Party i Program Urlopowy
- Program suszenia jastrychu ogrzewania podłogowego
- Funkcja ochrony budynku przed zamarzaniem
- Możliwość blokady przycisków przed dziećmi
- Regulacja obiegu grzewczego na podstawie temperatury zewnętrznej lub temperatury pomieszczenia
- Opcjonalneie uwzględnia temperaturę pomieszczenia w trybie regulacji na podstawie temperatury zewnętrznej
- Automatyczne przełączanie czasu lato/zima, 10-letnie buforowanie czasu zegarowego
- Adaptacja krzywej grzewczej do budowli
- Przetrzymanie czasu rozpoczęcia ogrzewania na podstawie temperatury zewnętrznej i pomieszczenia
- Opcjonalne sterowanie pompy cyrkulacyjnej ciepłej wody z nastawnym programem czasowym i pomiarem temperatury powrotu cyrkulacji
- Funkcja Taster - włączenie cyrkulacji na żądanie
- Energooszczędna praca pomp dzięki regulacji ich wydajności
- Wskazanie obsługi serwisowej, bogata diagnostyka, wyświetlanie komunikatów o zakłóceniach
- Przyłącze LAN dla zdalnego nadzorowania sytemu i zmiany nastaw przez internet
- Karta SD do zapisu historii i aktualizacji oprogramowania
- moduły rozszerzeń rozpoznawane są automatycznie, podłączenie linią BUS 2x0,75 mm2, maksymalnie do 30 mb
Rozbudowa SystaComfort II o moduły zewnętrzne
Moduł SystaComfort Stove dla układów z kotłem na pellet
- Rozbudowa układu grzewczego o jeden kocioł na pellet
- Kocioł na pellet pracuje jako kocioł podstawowy, a dotychczasowy kocioł na gaz, pellet lub olej dostarcza moc szczytową
- Przy wyłączeniu kotła na pellet np. z powodu braku paliwa, załączenie kotła szcytowego następuje automatycznie
- Nadaje się do wszystkich kotłów na pellet Paradigma i Wodtke

Moduł SystaComfort Wood dla układów z kotłem na drewno
- Rozbudowa układu grzewczego o jeden kocioł na drewno lub kominek z płaszczem wodnym
- Blokada kotła głównego, gdy kocioł na drewnodostarcza ciepła
- Możliwa jest również praca równoległa obu kotłów
- W układach ze zbiornikiem buforowym, który ogrzewany jest kotłem na drewno,
przy wystarczającej temperaturze bufara, odbiorniki ciepła zasilane są z bufora,
kocioł główny pozostaje wyłączony

Moduł SystaComfort Heat dla trzeciego obiegu grzewczego
- Rozbudowa układu grzewczego o jeden - trzeci obieg grzewczy z mieszaczem
- Trzy programy czasowe dla ogrzewania
- przetrzymanie czasu rozpoczęcia ogrzewania
- Energooszczędna praca pompy przez regulację wydajności pompy

Moduł SystaComfort Pool dla układów z basenem
- Rozbudowa układu grzewczego o obieg grzewczy basenu
- Trzy programy czasowe dla ogrzewania
- Obieg grzewczy basenu jest wyłączony, gdy wyłączona jest pompa obiegu basenu
- Energooszczędna praca pompy przez regulację wydajności pompy

Moduł SystaComfort KAS dla układów z kaskadą kotłów i/lub zbiornikiem warstwowym SI
-
Regulacja kaskady kotłów
- Rozbudowa układu grzewczego o jeden kocioł przez co tworzymy kaskadę kotłów
- Regulacja mocy kaskady gazowych kotłów kondensacyjnych lub Pelleti Paradigma albo jednostopniowych kotłów gazowych lub olejowych
- Kotły mogą być podzielone jako kocioł podstawowy i kocioł szczytowy
- Odwrócona kolejność załączeń kotłów
- Każdy kocioł może być dla przygotowania ciepłej wody zablokowany lub uwolniony
- Alternatywne sterowanie jednego kotła dwustopniowego gazowego lub olejowego
-
Regulacja ogrzewania zbiornika SI
- Rozbudowa układu grzewczego o zbiornik ciepłej wody z zewnętrznym wymiennikiem ciepła
- Bezpośrednie ładowanie zbiornika ciepłej wody przez kocioł lub ładowanie zbiornika ciepłej wody ze zbiornika buforowego (ogrzanego słońcem)
- Warstwowe ładowanie zbiornika ciepłej wody temperaturami wymaganymi, przez co uzyskuje się niskie temperatury powrotu
- Ładowanie zbiornika cwu odbywa sie dopiero wtedy, gdy zbiornik buforowy jest wystarczająco nagrzany i ciepło z bufora
doszło do płytowego wymiennika ciepła zbiornika cwu - Każdy kocioł może być dla przygotowania ciepłej wody zablokowany lub uwolniony
- Alternatywne sterowanie jednego kotła dwustopniowego gazowego lub olejowego

Wskazówki do systemu buforowego z pompą ładowania
Należy zwrócić uwagę na następujące aspekty przy systemach ze zbiornikiem buforowym i zbiornikiem ciepłej wody użytkowej:
- z energetycznego punktu widzenia należy preferować zbiorniki kombi lub zbiorniki "świeżej wody" (Aqua Expresso) przed systemami ze zbiornikiem ciepłej wody ładowanym pompą z bufora
- większa powierzchnia zbiornika buforowego i zbiornika ciepłej wody oraz niezbędnego orurowania są przyczyną znacznie większych strat ciepła w porównaniu do zbiorników kombi i "świeżej wody"
- zmagazynowane ciepło (systemu solarnego, kominka lub kotła na drewno) w systemie buforowym ze zbiornikiem ciepłej wody jest gorzej wykorzystywane,
co prowadzi do częstych załączeń kotła podstawowego, głównie poza sezonem grzewczym - przy planowaniu nowego systemu grzewczego zalecamy zawsze stosowanie zbiornika kombi lub zbiornika "świeżej wody"
Systemy ze zbiornikiem buforowym i zbiornikiem ciepłej wody mogą mieć sens tylko przy dozbrajaniu istniejących układów, przy których większe zużycie energii jest świadomie akceptowane

Kompletne zestawienie opcji rozbudowy SystaComfort II





Regulator SystaSolar Aqua II

Najważniejszym elementem stacji solarnych STAqua II i STAqua mono jest regulator SystaSolar Aqua II, automatyka zaprojektowana specjalnie do obsługi systemów solarnych wypełnionych wodą. Regulacja wspomaga pierwsze uruchomienie instalacji, a następnie w sposób ciągły analizuje i dopasowuje parametry pracy, tak by gwarantować bezpieczne i ekonomiczne działanie całej instalacji.
Inteligentna regulacja rozpoznaje samodzielnie długość zewnętrznej części obiegu solarnego i dopasowuje niezbędną wielkość przepływu wysokosprawnej pompy. Dzięki licznym czujnikom regulator zawsze zna aktualne temperatury kolektora, zbiornika, wielkość przepływu oraz temperaturę zewnętrzną. Wyrafinowana funkcja ochrony przed zamarzaniem chroni instalację solarną nawet w najmroźniejsze noce przed zamrożeniem nośnika ciepła w postaci wody. Przy tym dba o to, by koszt energetyczny ochrony był jak najmniejszy.
- Komfortowe ustawianie i odczyt parametrów, temperatury i uzysków na ekranie dotykowym
- Komunikacja przewodowa z regulatorem obiegów grzewczych SystaComfort II i SystaCompact w celu wymiany danych
- Zdalny dostęp internetowy
- Ciągła i wszechstronna kontrola warunków pracy oraz archiwizacja historii zdarzeń
- Automatyczna procedura pierwszego uruchomienia, która sama dobiera najwłaściwsze początkowe parametry pracy i sprawdza poprawność działania systemu
Pełna automatyzacja, prosta obsługa, czytelny ekran dotykowy
Stacje solarne
Dane techniczne | Jm | STAqua mono | STAqua II |
---|---|---|---|
Centrum pomiarów i zarządzania solarnym systemem grzewczym Paradigma. Kompaktowa jednostka zawiera inteligencję systemu w postaci regulatora SystaSolar Aqua II. Ponadto w doskonale zaizolowanej termicznie obudowie umieszczono energooszczędną pompę, przyłącza zasilania i powrotu, zawór bezpieczeństwa jak również podzespoły do pomiaru przepływu i ilości energii cieplnej. |
![]() |
||
Konstrukcja | Jednorurowa | Dwururowa | |
Temperatura pracy ciągłej - maksymalna | °C | 95 | 95 |
Ciepła woda | ![]() |
![]() |
|
Ciepła woda + ogrzewanie | ![]() |
![]() |
|
Masa | kg | 4 | 7,6 |
Zawór bezpieczeństwa - certyfikowany do pracy w układach solarnych | 6 bar | 4 bar (opcja 8 bar) | |
Typ pompy | Grundfos Solar PM2 15-105 | Grundfos Solar PM2 15-105 | |
Przepływomierz od - do | l/min | 1 - 15 | 1 - 15 |
Wymiary zewnętrzne | mm | 576 x 272 x 169 | 470 x 360 x 170 |
Przyłącza zasilanie/powrót - metalowe pierścienie zaciskowe | mm | Cu 15 (redukcja 12) | Cu 15 (redukcja 12) |
- Większa dokładność
STAqua II jest unikalnym regulatorem z dokładnym pomiarem uzysków energii solarnej przez pomiar wielkości przepływu. Regulator dokonuje ciągłej kontroli wszystkich funkcji instalacji solarnej, drobne błędy koryguje samodzielnie, a jeśli to konieczne, to uruchamia sygnał dźwiękowy.
- Większy komfort obsługi
Wszystkie ważne dane, jak temperatury, moc, uzysk można jedym rzutem oka odczytać z kolorowego ekranu dotykowego z inuicyjnym menu. Dzięki połączeniu z regulatorem obiegów grzewczych SystaComfort II można uruchomić dostęp zdalny i kontrolować efekty działania np. przez aplikację Paradigma iPhone App
- Większe oszczędności
Zastosowanie pompy energooszczędnej klasy A gwarantuje mniejsze zużycie energii elektrycznej. Regulator gwarantuje, że w każdej chwili swojego działania pozyskiwana jest maksymalna mozliwa ilość energii.
- Małe rozmiary
Małe rozmiary dzięki zintegrowaniu istotnych elementów, w szczególności regulatora SystaAqua II
- Wysoka niezawodność
Wysoka niezawodność dzięki zoptymalizowaniu punktów uszczelnień i połączeń
- Zminimalizowane straty ciepła
Zminimalizowane straty ciepła dzięki kompaktowej izolacji termicznej z EPP




S-Touch App
S-Touch to jest centralny system do prostego, komfortowego i intuicyjnego sterowania całym układem grzewczym domu.
- jeden centralny panel w salonie
- sterowanie także przez smarfon lub tablet z Androidem lub iOS
- informacja o stanie urządzeń w jednym miejscu
- ustawianie żądanej temperatury pomieszczenia i ciepłej wody
- graficzna prezentacja uzysków solarnych
Aby w pełni korzystać z wygody jaką niesie aplikacja S-Touch wystarczy połączyć regulator SystaComfort II z siecią lokalną i routerem. Jeżeli w systemie grzewczym są jeszcze inne moduły regulacyjne np. SystaSolar lub SystaExpresso należy połączyć je z SystaComfort linią dwu-przewodową.




SystaWeb
Portal SystaWeb służy do zdalnego nadzorowania całego systemu grzewczego przez użytkownika i służby serwisowe
Zakres funkcjonalności:
- zdalny dostęp do systemu grzewczego za pośrednictwem przeglądarki intenetowej
- obserwacja temperatur, wartości żądanych i wyjść we wszystkich modułach Systa
- odczyt i zmiana ustawień, rejestracja wartości parametrów i prezentacja graficzna
- w przypadku zakłóceń powiadomienie e-mail, SMS, Fax
Solar App

Aplikacja SolarApp została opracowana specjalnie dla regulatora SystaSolar Aqua II. W przeciwnieństwie do SystaWeb, jej eksploatacja nie wymaga ponoszenia kosztu abonamentu za dostęp do serwera. Aplikację można pobrać bezpłatnie z AppStore. Można z niej korzystać nawet nie mając własnej instalacji solarnej. Dostępne są również realne systemy dla celów testowych.
Regulator solarny, który ma być nadzorowany zdalnie musi być połączony z regulatorem SystaComfort II lub SystaCompact II, a jeśli go nie ma, to z modułem SystaService LAN


Możliwości podłączenia regulatora SystaSolar Aqua II do sieci



Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Referencje – domy jednorodzinne
Ciepło słoneczne dla domów jednorodzinnych
Ciepła woda i wspomaganie lub częściowe ogrzewanie domu
Wykorzystanie Słońca przez cały rok
W każdym obiekcie typu hotel, centrum rehabilitacji, centrum fitness, szpital zużywa sie bardzo duże ilości ciepłej wody. Systemy Ritter XL Solar dostarczają ciepłej wody dużym odbiorcom przez cały rok, niezawodnie, ekonomicznie i z wysoką temperaturą, co jest niezbędne ze względu na higienę. Okres amortyzacji systemu silnie zależy od profilu zużycia i kosztów energii pierwotnej.
Ekologiczna konsekwencja wysoko ceniona
Liczba osób świadomych ekologicznie, którzy kładą duży nacisk na rozważne wykorzystanie zasobów naturalnych stale rośnie. Energia słoneczna ma bardzo pozytywny odbiór na całym świecie. Dlatego więc stosowanie dużych solarnych systemów grzewczych łączy potencjał oszczędności z poprawą wizerunku, a także wzmacnia konkurencyjność firmy.
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Referencje – ciepła woda dla dużych odbiorców
Ciepła woda dla dużych odbiorców
Ciepła woda przez cały rok niezawodnie i ekonomicznie
Wykorzystanie Słońca przez cały rok
W każdym obiekcie typu hotel, centrum rehabilitacji, centrum fitness, szpital zużywa sie bardzo duże ilości ciepłej wody. Systemy Ritter XL Solar dostarczają ciepłej wody dużym odbiorcom przez cały rok, niezawodnie, ekonomicznie i z wysoką temperaturą, co jest niezbędne ze względu na higienę. Okres amortyzacji systemu silnie zależy od profilu zużycia i kosztów energii pierwotnej.
Ekologiczna konsekwencja wysoko ceniona
Liczba osób świadomych ekologicznie, którzy kładą duży nacisk na rozważne wykorzystanie zasobów naturalnych stale rośnie. Energia słoneczna ma bardzo pozytywny odbiór na całym świecie. Dlatego więc stosowanie dużych solarnych systemów grzewczych łączy potencjał oszczędności z poprawą wizerunku, a także wzmacnia konkurencyjność firmy.
Referencje – ogrzewanie i chłodzenie
Ogrzewanie i chłodzenie
Optymalne wykorzystanie kolektorów przez cały rok
Ogrzewanie i chłodzenie w budynkach
Do słonecznego ogrzewania niezbędne są kolektory, które potrafią dostarczać ciepło również zimą oraz system, który jest odporny na stagnację w lecie. Optymalizacja wielkości bufora wymaga ładowania maksymalną temperaturą oraz kolektorów, które bez dodatkowych wymienników mogą używać wody jako nośnika ciepła. Konwencjonalne systemy tego nie potrafią. Systemy Ritter XL Solar są pod tym względęm znacznie lepsze i pozwalają na uzyskiwanie najwyższego pokrycia potrzeb energią słoneczną przy najmniejszych buforach.
Solarne chłodzenie sprawdziło się
Ponad 60.000 systemów w technologii Aqua uruchomiono do roku 2013 w Europie. Ten system służy ogrzewaniu w sposób prosty i naturalny. Wysokie temperatury o każdej porze roku zapewniaja wysokie uzyski przy małych buforach. Oprócz ogrzewania w zimie, chłodzenie w lecie jest najlepszym zastosowaniem energii słonecznej. W odpowiednich warunkach może to być głównym zadaniem systemu. Do roku 2013 uruchomiono 17 dużych systemów chłodzenia słonecznego w technologii Ritter XL Solar, w tym dwa o powierzchni ponad 1000 m2.
Referencje – ciepło sieciowe
Ciepło sieciowe
Doskonałe dopasowanie parametrów pracy sieci i systemu solarnego
Energia słoneczna dla sieci cieplnych
Prawie wszystkie sieci cieplne pracują w zakresie temperatur 80-130°C. Tak więc integracja sieci lokalnych i rozległych z instalacją solarną jest zadaniem naturalnym i łatwym.
Przy czym, dla temperatur do 130°C uzyskuje się trzy razy więcej energii niż z fotowoltaiki, a przy temperaturach około 95°C wydajność jest czterokrotnie większa.
Zawsze odpowiednie rozwiązanie
System solarny można traktować jako dodatkowe źródło ciepła równoległe do głównego, ale też może być podłączony w dowolnym miejscu sieci ciepłowniczej. Przeważnie jest to możliwe nawet bez wymiennika ciepła. Magazynowanie energii słonecznej może być dokonane centralnie jak i lokalnie. W przypadku udziału energii słonecznej w rocznym zapotrzebowaniu w granicach 8% sama pojemność sieci wystarczy jako bufor. Taka elastyczność systemu jest niezrównana.
Referencje – ciepło procesowe
Ciepło procesowe
Łatwa integracja z każdym systemem, gdzie wymagana jest temperatura do 130°C
Temperatura zasilania do 130°C
Systemy solarne w technologii Ritter Solar XL nadają sie doskonale do zasilania wszelkich procesów przemysłowych, w których wymagana jest temperatura do 130°C. Integracja z istniejącymi systemami jest niezwykle łatwa. Do roku 2013 uruchomiono 35 wielkopowierzchniowych instalacji solarnych dla ciepła procesowego.
Główne zastosowania to kąpiele galwaniczne, malowanie, różne instalacje mycia gorącą wodą, suszenie termiczne, wsparcie głównego kotła i inne.
Nikt w Europie nie ma większego doświadczenia w zastosowaniu energii słonecznej do procesów przemysłowych w zakresie temperatur 70-130°C
Łatwa integracja jest kluczem do sukcesu
Wobec nieograniczonej różnorodności zastosowań i warunkow technicznych w przemyśle, AquaSolar System może w pełni wykazać się swoją uniwersalnością. Istniejąca infrastruktura nie musi być przebudowywana z powodu integracji z systemem solarnym. Koszty inwestycyjne są więc ograniczone, a potencjał redukcji kosztów operacyjnych może być optymalnie wykorzystany
Technika – ogrzewanie ścienne
Systemy ogrzewania ściennego Abakus
Lago – system podtynkowy
Najelegantsza forma ogrzewania ściennego, to system podtynkowy Lago. Kompletny moduł, łatwy do zamocowania na ścianie, zatynkowany jest ogólnie dostępnymi na rynku tynkami. Ciepło do pomieszczenia oddawane jest głównie w drodze promieniowania. Bardzo szybko mamy odczuwalną przytulność i zniwelowany efekt chłodych ścian zewnętrznych. Przy ścianie z systemem Lago można oczywiście postawić elementy umeblowania. Nic nie stoi na przeszkodzie by na tej ścianie zawiesić obrazy lub regały. System ogrzewania Lago może być zasilany wszystkimi źródłami ciepła i idealnie nadaje się do współpracy z pompami ciepła oraz grzewczą techniką solarną.



Cechy szczególne:
- bardzo wysoka moc cieplna dzięki zastosowaniu rur miedzianych w połączeniu z siatką rozprowadzającą ciepło
- niski nakład pracy na planowanie i montaż
- brak widocznych grzejników, co daje możliwość dowolnej aranżacji pomieszcenia
- Maksymalny udział promieniowania cieplnego przy wysokim efekcie przytulności
- idealny dla alergików, brak unoszenia kurzu
- rury w ścianie łatwe do wykrycia za pomocą prostych urzadzeń
Lago Mont – płyta kartonowo-gipsowa
Sucha zabudowa stanowi codzienność techniki budowlanej przy budowlach lekkiej konstrukcji, rozbudowie i modernizacji. Moduły LagoMont jako ogrzewanie ścienne stanowi idealne uzupełnienie suchej zabudowy.
Głównym elementem grzejnym są rury miedziane, które specjalną techniką połączone są do wielkopowierzchniowej blachy miedzianej. Taka konstrukcja pozwala uzyskać bardzo wysoką moc grzewczą. Ten miedziany podzespół połączony ze specjalnie wyfrezowaną płytą gipsowo-kartonową stanowi całość.
Montaż prowadzi się zgodnie z ogólnymi zasadami montażu płyt gipsowo-kartonowych. Fugi szpachlowane są zgodnie z lokalnymi wymaganiami.
Połączenie rur instalacyjnych prowadzi sie normalnymi sposobami stosowanymi w technice grzewczej. Po zmontowaniu modułów można natychmiast uruchomić ogrzewanie bez zbędnego oczekiwania.



Cechy szczególne:
- dzięki konstrukcji elementu grzejnego możliwa najwyższa moc jednostkowa
- niewielka masa, znacznie szybsze oddawanie ciepła niż ogrzewanie podłogowe
- prosta zabudowa
- zastosowane materiały pozwalają na wysokie temperatury ogrzewania
- poza tym, posiada wszystkie zalety systemów ogrzewania promieniowaniem
Chłodzenie pomieszczeń z Lago i Lago Mont
System ogrzewania ściennego Lago i LagoMont pozwala na bardzo skuteczne chłodzenie pomieszczeń. Przy czym wystarczy utrzymywać temperaturę pomieszczenia tylko o kilka stopni niższą od temperatury pomieszczenia, by odczuwać termiczny komfort.
Wykorzystując do chłodzenia pomieszczeń ściany i ewentualnie sufit można zapomnieć o odczuciu przeciągu i szumie wentylatorów. Tak więc elementy ogrzewania ściennego niezbędne w okresie grzewczym, mogą również przydać się w okresie upałów. Schłodzona woda może pochodzić z pomp ciepła lub agregatów chłodniczych.
Doskonalszym połączeniem jest zasilanie wodą schłodzona w agregacie adsorbcyjnym, zasilanym ciepłem słonecznym z instalacji solarnej. Absolutnie nie do przebicia obecnie jest jednak wytwarzanie chłodu niemal bezpośrednio z kolektorów słonecznych w AquaSystemie w technologii wdrożonej przez projektantów z Ritter XL Solar i nagrodzonej na Targach InterSolar w roku 2015.
Cechy szczególne Lago, LagoMont:
- system grzewczy i chłodniczy w jednym układzie hydraulicznym, niższe koszty inwestycji
- ekologiczność, chłodzenie przepływającą wodą
- nadaje się do zasilania energią solarną w sezonie grzewczym i chłodniczym
- szybka reakcja dzięki małej masie
- prosta regulacja, powszechnie stosowane komponenty

Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.